Cinsel Danışmanlık

Cinsellik, her insanın yaşamının doğal bir parçasıdır. Yeme - içme, barınma gibi temel ihtiyaçlarımız arasında iken, kültürel ve dini öğretilerden dolayı ayıp, yasak ve günah gibi anlamlar yüklenmiştir. Bu sebeple toplumumuzda cinsel rahatsızlıklar yaşayan pek çok insan bu sorunu gizleme eğiliminde olmuşlardır. Öncelikle bu tavrımızda bir değişikliğe gitmek zorundayız. Cinsel rahatsızlıkların bedenimizdeki diğer rahatsızlıklardan hiçbir farkı yoktur. Grip olduğumuzda, midemiz ya da başımız ağrıdığında nasıl bir sağlık kuruluşuna başvuruyor isek cinsel işlev bozukluklarında da bir hekime ve cinsel danışmana başvurmak bir o kadar gerekli ve doğaldır.

Dünyanın farklı bölgelerinde yapılan çok sayıda araştırmanın sonuçlarına göre, yaklaşık her üç kişiden biri, cinsel hayatının herhangi bir döneminde en az bir cinsel işlev bozukluğu yaşamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından resmi olarak teyit edildiği üzere: Her insanın bedensel ve ruhsal mutluluğunun önemli bir bileşeni sağlıklı bir cinsel hayattır. Yeniden mutlu ve tatmin edici bir cinsel yaşam oluşturmak için, cinsel rahatsızlıkların nedenlerinin araştırılması çok önemlidir. Cinsel terapi de işte bu noktada devreye girmektedir.

Cinsel işlev bozukluklarının oluşumunda rol oynayan psikolojik nedenlerden bazıları şunlardır:

Cinsel eğitimsizlik ve bilgisizlik, cinsel deneyim eksikliği, cinsel yaşama dair yanlış inanışlar, tabular, mitler, kadın/erkek rollerine dair yanlış inanışlar, geleneksel kadın/erkek rollerinin dışına çıkamamak, negatif beden imajı ve düşük benlik saygısı, katı dini ve ahlaki inançlar, cinsel taciz ve travmalar, eşler arasındaki sorunlar, edilgenlik, çekingenlik, babayla ve/veya anneyle ilişkide sorunlar. Örneğin, vajinismuslu kadınlar arasında, baskıcı, otoriter bir babaya sahip olmak yaygındır. Erkeklerde ise, erektil işlev bozukluğu genellikle anneye olan bilinçdışı cinsel bağlılığın sürdürülmesi ile ilişkilidir.

Cinsel danışmanlık, cinsel işlev bozukluklarının çözümüne odaklanan, psikolojik bir görüşme yöntemidir. Sorunun niteliğine göre, etkili olabilecek çözüm yöntemi seçilir. Kişiye özel bir çözüm planı oluşturulur. Her seansta gizli tutulacak bir görüşme yapılır ve burada utanç duygusu ve kısıtlama altında kalmadan kendi özel yaşamınız ve cinsel temaslarınız gibi konular işlenir. Korkular ve gizli tutulan istekler üzerine konuşmalar yapılır. Cinsel danışmanlık, yapılandırılmış seans oturumları ve evde yapılan pratik alıştırmalardan oluşur.

Cinsel danışma için uygulanan cinsel işlev bozuklukları arasında; denetimsiz boşalma, erektil disfonksiyon (Sertleşme sorunu) geç boşalma, vajinismus, disparoni (ağrılı cinsel ilişki) cinsel isteksizlik, hiperseksüalite, cinsel tiksinti bozukluğu vb. gibi konular yer almaktadır.

Cinsel danışmanlığa başlamadan önce sorunun psikolojik ve organik ayrımı yapılır. Eğer sorun sadece organik nedenlere bağlı ise tıbbi tedavi yöntemleri sonuç verir.  Ancak, psikolojik nedenler bu bozukluklarda çok yaygındır ve organik nedenlerle birlikte iç içe geçmiş olabilmektedir. Organik bir rahatsızlığın teşhis edildiği çok sayıda vakada, tıbbi bir tedavi olmaksızın sadece cinsel danışmanlığın etkili olduğu da rapor edilmiştir. Özellikle erken boşalmanın çok büyük bir oranının psikolojik kaynaklı olduğu da istatistikler arasındadır.

Sağlıklı bir cinsellik çiftlerin duygusal yakınlaşmalarınıda getirir. Bunun için cinsel sorunlarınızı ertelemeyin ve bir an önce bu konuda destek alabileceğiniz bir uzmana başvurun...

MUTLU BİR BİRLİKTELİK İÇİN MUTLU BİR CİNSELLİK ŞARTTIR...

Nurgül AY sorularınızı yanıtlıyor

Siz de sorular sorabilir yada sıkça sorulan sorular bölümünden sorulmuş sorulara göz atabilirsiniz.

SORU SOR