Bireysel Danışmanlık

Bireysel danışma, tek danışan ve tek danışmanın olduğu yapılandırılmış bir görüşme türüdür.

Birçok insan yaşamının bir döneminde, içsel boşluklar, varoluşsal kaygılar ya da psikolojik sorunlar ile karşılaşabilir.

İnsan belli bir mizaçla doğar ama çevresel, kültürel etkenlerle şekillenir. Bu zaman diliminde her bireyin ruhsal aygıt dediğimiz iç mekanizmaları kendine özgü bir çerçeve çizer. Yaşadıklarımızın bir kısmı bastırılır, bir kısmı hatıralar olarak zihnimizde yer alır. Zaman içinde bu bastırılan hatıralar ve duygular, yaşadığımız gerçekliklerle bir şekilde çağrışarak içimizde sıkıntı oluşturur. Her bireyin problemler ile başa çıkma becerileri ve motivasyonları birbirinden farklıdır. Çünkü insanın başa çıkma kaynaklarını etkileyen pek çok faktör vardır. Kişiliği, cinsiyeti, ailesi, yaşadığı coğrafya toplum vb. Kimimiz hayatını olumlu bir şekilde yönetebilirken, kimimiz bunlarla başa çıkamaz ve bir takım çöküşler yaşayabiliriz. İsteksizlik hali, yaşam motivasyonu, panik atak, öfke kontrolsüzlüğü, mutsuzluk, ne yapmak istediğini bilememek, boşlukta olma hissi, tükenmiş hissetme gibi sorunlar, hayatımızı olumsuz yönde etkilerler.

Bireysel danışma, bu sıkıntıları ve problemleri keşfetmek üzere; bilinç ve bilinçaltı çalışmalarıyla şimdiki gerçeklikle köprü oluşturarak, kişinin içsel dinamiklerini anlamaya yönelik bir çözüm yöntemidir. Aynı zamanda kişinin kendine yolculuğu ve bir tür iç keşfidir. Danışmada hedef bireyin sorunlarıyla baş edebilmesini sağlamaktır. İç ve dış dünyasıyla senkronize olup bütünleştirmektir. Hayata ve olaylara karşı farklı bakış açıları geliştirebilmesidir. Danışman ise bu yolda kişiye rehber olan, motive eden, yeni stratejiler geliştirilmesinde ve kullanmasında liderlik eden kişidir.

Nurgül AY sorularınızı yanıtlıyor

Siz de sorular sorabilir yada sıkça sorulan sorular bölümünden sorulmuş sorulara göz atabilirsiniz.

SORU SOR