Aile ve Çift Danışmanlığı

Aile ve çift danışmanlığı, yakın ve duygusal ilişki içerisinde olan çiftlere (flört, nişanlılık, evlilik) yaşadığı çatışmaları azaltmaya, ilişkiyi daha sağlıklı ve doyumlu hale getirmeye yönelik uygulanan bir görüşme yöntemidir.

İnsanların yakın ilişki içerisindeki duygusal doyumu, bireyin tüm yaşamını olumlu yönde etkilerken , tam tersi de olumsuz olarak tüm yaşam alanına yansıyacaktır. Özellikle yakın ilişkilerinden biri olan evliliklerdeki çatışma ve anlaşmazlıklar kişileri çok fazla yıpratarak yaşam kalitelerinin bozulmasına sebep olabilmektedir. Bu durum tüm aile bireylerine, iş ve sosyal hayat gibi çok kapsamlı bir alana negatif olarak yansımaktadır.

Aile ve çift danışmanlığında amaç, aile içinde ve çiftler arasında yaşanan zorlu ve sıkıntılı süreçlerin ele alınarak çatışmaların çözülebilmesi ve tüm aile üyelerinin sağlıklı yönde değişiminin ve gelişiminin sağlanmasıdır. Hem aile içi ilişkilerin düzenlenmesi hem de diğer insanlar ve durumlar ile ilişkilerin düzenlenmesi hedeflenmektedir.

Aile ve çift danışmanlığı aynı zamanda bir ilişki danışmanlığıdır. Aile dışındaki diğer yakın ilişkilerle de ilgilenmektedir. Bireysel danışmanlıktan farklıdır. İlişki odaklıdır. Çiftlerin ilişki içindeki kendiliklerine ve ilişki paternlerine odaklanılır.

Çift danışmanlığı döngüsellik kavramı merkeze alınır. DÖNGÜSELLİK anlayışına göre çiftler ilişkiyi birlikte oluştururlar. Buna göre ilişkinin yolunda gitmesinde veya gitmemesinde her iki tarafın da rolü vardır. Bu yüzden ilişkide hiçbir taraf edilgen yada etken olarak kabul edilmez. Her iki kişinin hiçbir şey yapmaması da bir şey yapmak olarak kabul edilir. Örneğin çiftlerden biri ilişkide baskın ve yönlendirici olarak gözlemlenebilir. Ancak edilgen olan taraf da buna izin vererek ve kabullenici davranarak ilişkinin belli bir döngü içerisinde olmasına etken olmuş olur.

Aile ve çift danışmanlığında, danışmanın rolü, ilişkinin sağlıklı hale gelmesi için yapıcı yollar bulmalarına yardım etmektir. Her bir bireyin sıkıntısı aile sisteminin içerisinde değerlendirilerek, yeniden çerçevelendirilir. Çift danışmanlığı çözüm odaklıdır. Danışmalık sürecinde çiftler; kendileri, eşleri ya da diğer aile üyeleri hakkında daha fazla şey öğrenirler. Bunun yanında yeniden oluşturdukları “sağlıklı iletişim” yöntemlerini sonraki hayatlarına da genelleyerek zor durumların üstesinden gelebilecek içsel kaynaklara ulaşırlar.

Nurgül AY sorularınızı yanıtlıyor

Siz de sorular sorabilir yada sıkça sorulan sorular bölümünden sorulmuş sorulara göz atabilirsiniz.

SORU SOR